Firmy z oblasti obchodu, výroby nebo služeb, ale například i nemocnice a veřejné organizace obvykle vnímají energie jako nevyhnutelné nákladové položky, které neustále rostou.
Nevěnují se jim dopodrobna, protože sledovat průběžné spotřeby v čase, identifikovat plýtvaní, případně přizpůsobovat spotřebu elektřiny takzvaným rezervovaným kapacitám distributorů považují někteří manažeři za nemožné nebo příliš komplikované.
Přitom pro řadu především malých a středně velkých podniků jsou dnes energie jednou z největších nákladových položek. Energeticky náročné jsou hlavně potravinářské, celulózo-papírenské a chemické provozy, ale také služby. Odvětví služeb se dnes na celkové energetické spotřebě EU (včetně domácností) podílí skoro dvěma pětinami.
Říká se, že co neměříme, to nemůžeme řídit ani optimalizovat. Energie jsou toho výborným příkladem. Až podrobný přehled o tom, kdy a kde dochází k největším výdajům nebo únikům, a pochopení jejich příčin umožňuje podniknout následné kroky k nápravě.
Dobrá zpráva je, že současné technologie postavené na takzvaném internetu věcí (IoT) umožňují spotřebu energií sledovat, a to poměrně snadno a velmi detailně. Základem je využití inteligentních měřičů, které poskytují okamžitý přehled o spotřebě například elektřiny nebo vody. Naše zkušenosti v Soitronu ukazují na tři hlavní způsoby, kterými naši zákazníci můžou dosáhnout úspor.
Identifikace chyb a plýtvaní
První způsob, jak měřením snížit spotřebu energií – a tím i náklady a případně také uhlíkovou stopu – je porovnaní faktur od dodavatele s vlastním měřením. To může odhalit ztráty, jako jsou úniky vody z potrubí ve velkých průmyslových komplexech.
Detailnější měření, sledovaní a porovnávaní spotřeby obvykle ukáže i zbytečné plýtvaní – například v konkrétním provozu v porovnání s jinými podobnými pracovišti. Podrobný přehled o spotřebě některým firmám také pomohl zjistit, že mají vzduchotechniku puštěnou zbytečně i o víkendech nebo mimo pracovní dobu. Podle našich dosavadních zkušeností můžou organizace během prvního roku po zavedení měření ušetřit až 5 % nákladů na energie.
Optimalizace aktuální spotřeby a kontraktu s dodavatelem
Pokud firma neví, jak se vyvíjí spotřeba elektřiny v čase a neumí aktivně řídit jednotlivé systémy, které energii spotřebovávají, snadno se jí může stát, že opakovaně překročí takzvanou rezervovanou kapacitu. V takových případech se nevyhne penále, často i ve výši tisíců eur, které si distribuční společnosti za překračování kapacit účtují.
Řada organizací tento problém řeší navýšením rezervovaných kapacit, což se ale ve výsledku může prodražit, protože vzrostou fixní poplatky za kapacitu, která se ve skutečnosti skoro nevyužívá.
Inteligentnějším řešením je průběžné měření spotřeby energie – a v případě potřeby včasný zásah, například dočasné snížení výkonu chlazení místností nebo reorganizace provozu největších spotřebičů, které nemusí nutně běžet současně. Podobně se dá vyhnout i výpadkům proudu v případech, kdy infrastruktura naráží na technologický strop a distributor nedokáže poskytnout vyšší rezervovanou kapacitu.
Zpětná vazba pro údržbu a změna chování
Podrobné přehledy spotřeby až po úroveň jednotlivých pracovišť, nebo dokonce zařízení, mívají i další pozitivní efekty. Vnášejí například víc světla do technického stavu přístrojů nebo intenzity jejich využívaní. Nadměrná spotřeba totiž může signalizovat poruchu, a minimální spotřeba zase poukazuje na to, že se zařízení nebo přístroj nevyužívá v očekávané míře.
V neposlední řadě, pokud jsou výsledky měření dobře komunikované, pomáhají také změnit chování zaměstnanců, což může vést k dalším úsporám a vyšší efektivitě.
Na závěr Existuje samozřejmě víc způsobů, jak ušetřit energie. Firma může změnit dodavatele nebo se s ním pokusit vyjednat lepší podmínky, případně zainvestovat do energeticky efektivnějších strojů nebo zařízení.
Měření spotřeby ale není finančně náročné a dá se zavést poměrně rychle. Proto je zjevně jedním z nejrozumnějších způsobů snižování nákladů na energie. Obraťte se na náš IoT tým a zjistěte, kolik můžete na energiích ušetřit ve vaší organizaci.