RADIM KLABAL
Zdražování vstupů do prvovýroby, stejně tak jako nedostatek lidí v zemědělské výrobě či na řídících pozicích vyvolává otázku, jak se s touto situací vypořádat. Odpověď přinášejí inteligentní technologie, které začínají být realitou i v slovenském a českém zemědělství. Farmáři začínají postupně využívat různé prvky průmyslu 4.0, které dovolují zvyšovat účinnost rostlinné a živočišné výroby.
Podívejme se blíže na jeden z nejnovějších způsobů, který může pomoci s řešením problémů ve vašem hospodářství. Je jím internet věcí, zkráceně IoT. Tzv. bezdrátová síť mnoha zařízení, které mezi sebou komunikují a usnadňují náš život a podnikání.
S internetem věcí jsem se poprvé setkal díky článku, který vyprávěl příběh jistého Kevina Ashtona. Bylo to koncem devadesátých let a internet začínal být horkým tématem. Název The Internet of Things si tento vědec vybral proto, aby zaujal management společnosti, které prezentoval svůj nejnovější mikročip.
Představte si, že dobytek můžete označit inteligentními náušnicemi, které budou ukazovat pohyb a přesnou polohu vašich hospodářských zvířat. Kromě toho dostanete notifikaci na mobilní telefon, pokud zvíře překročí hranice farmy. Systém vás dokáže upozornit i na podezřelou aktivitu, například zlodějů. Takové řešení již v současnosti poskytuje australský startup Ceres Tag.
S mým týmem se věnujeme řešením, která farmářům pomáhají automatizovat práci na farmě. Po mnoha rozhovorech v terénu jsme si uvědomili, že pro každé hospodářství jsou energie hlavní proměnnou, která určuje, zda se mu finančně daří. Aby bylo měření jejich spotřeby co nejpřesnější, farmářům nabízíme IoT zařízení v podobě senzorů. Díky nim se umíme přehledně podívat na náklady jednotlivých provozů.
Co to v praxi znamená? Na každý litr mléka nebo jeden kilogram váhy živého zvířete je nutná jistá dávka vody a elektřiny. Naše inteligentní senzory poskytnou farmáři informace, kolik ho produkce reálně stojí. Jinými slovy zjistí, kde by mohl ušetřit.
Naše inovace “ušijeme na míru” a nastavíme na potřeby konkrétního družstva, protože každé z nich má jedinečné potřeby a vyžaduje individuální přístup.
Termín Internet věcí v tomto roce slaví své 20. výročí. Celosvětové údaje IoT Analytics ukazují, že smart farmaření patřilo v roce 2018 mezi top 10 odvětví, ve kterých se realizují firemní IoT projekty. Trend naznačuje, že se nové technologie v zemědělství budou zavádět častěji. Vdyť už i telefonu se dnes umíme zeptat “Hey Google, what ‘s the weather today?”. V budoucnu na náš povel vystartuje celá flotila bezpilotních strojů. Nebo ne? Jisté však je, že i díky řešením dostupným na našem trhu, se slovenští a čeští farmáři mohou stát průkopníky zemědělství. Ne za deset let. Teď
We are in the process of finalizing. If you want to be redirected to our old version of web site, please click here.