Důvod, proč přijala EU přísnější opatření v oblasti síťové bezpečnosti je, aby bylo možné lépe využívat elektronický obchod. Vyplývá to ze směrnice EU 2016/1148 o opatřeních na zajištění vysoké společné úrovně bezpečnosti sítí a informačních systémů v Unii. Tato směrnice NIS (Network and Information Systems), jak se ustálila její zkratka, je vůbec první celoevropskou legislativní úpravou problematiky kybernetické bezpečnosti. Začne se uplatňovat od 10. května 2018 a společnosti, kterých se týká, jsou povinné se sladit s jejími požadavky.
Směrnice NIS se týká provozovatelů základních služeb a poskytovatelů digitálních služeb. Pokud vaše firma poskytuje služby cloud computingu, internetových vyhledávačů nebo online tržišť, případně působí v odvětví dopravy, bankovnictví, zdravotnictví, veřejné správy, digitální infrastruktury, energetiky, infrastruktury finančních trhů, nebo dodává a distribuuje pitnou vodu, problematika NIS je pro vás vysoce aktuální .
Do působnosti směrnice NIS zbývá už jen necelých 12 měsíců. Proto je na místě začít řešit problematiku bezpečnosti sítí a informačních systémů již nyní. Vždyť podle statistik pouze 44% společností v praxi používá penetrační testy. A přitom za poslední rok došlo k 23% nárůstu počtu firem, které vnímají kybernetické hrozby jako závažné a kritické.
Problematika NIS je komplexní a odborníků na ni je málo. Proto neváhejte využít zkušeností našeho týmu IT poradenství. Pokud byste potřebovali provést úvodní analýzu nebo nezávazně zkonzultovat otázku síťové bezpečnosti ve vaší firmě, kontaktujte nás na nis@soitron.com nebo přes kontaktní formulář a my:
Více informací o NIS najdete v našem produktovém materiálu.
We are in the process of finalizing. If you want to be redirected to our old version of web site, please click here.