Státní vědecká knihovna získala nový prostor pro kulturní dědictví

Již dlouhodobě se snažíme být knihovnou inovativní, moderní a nadčasovou, a to dokazujeme nejen využíváním moderní RFID technologie, ale také vytvářením digitálního obsahu, který chceme zachovat pro příští generace. Řešení na jeho zpracování, uchovávání a prezentaci na knihovním portálu jsme začali vyvíjet ve spolupráci se společností Soitron již před více než 10 lety. Nápaditost, profesionálnost a nadčasovost jimi navrženého řešení nás přesvědčila o další spolupráci při rozšiřování úložiště z důvodu nárůstu objemu digitálního obsahu.  

Mária Halienová, vedoucí oddělení informačních technologií 

Výchozí situace 

Státní vědecká knihovna se v rámci kontraktu s Ministerstvem kultury SR na poskytování veřejných služeb a realizaci odborných knihovních činností věnuje i digitalizaci a uchovávání kulturního dědictví. Snaží se poskytovat kvalitní knihovně-informační služby s využitím moderních informačních a komunikačních technologií. Má vlastní YouTube kanál, organizuje také online vědecké konference, zpřístupňuje elektronické knihy přes službu BOOKPORT.

Zabývá se mnoha dalšími moderními datovými službami, jako sběrem a zpracováním velkého množství dat ať už ve formě audiovizuálních nahrávek, audio nahrávek nebo fotodokumentace. Tento neustále rostoucí digitální obsah vyžaduje prostor pro jeho ukládání, zpracování a uchovávání. Na základě dlouhodobých společných zkušeností nás zákazník oslovil se žádostí vyřešit situaci s uchováváním dat a rozšířením kapacit aktuálních diskových polí. 

Průběh projektu 

Po úvodní konzultaci se zákazníkem jsme začali hledat možnosti datových úložišť od různých výrobců. Zvažovali jsme různé formy ukládání a přístupu k datům, včetně archivace se speciálním důrazem na využití dat a každodenní práci s filmy, fotografiemi a jinými prvky digitalizované kultury.

Klíčové bylo nalézt rozumný poměr mezi velikostí datového pole, jeho funkcionalitou a cenou. V neposlední řadě byla důležitá také rychlá dostupnost dat a odezva při práci s nimi. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli do pole doplnit pár rychlých NVMe disků pro rychlou práci s určitým typem dat. Připojení diskových polí bylo řešeno přes agregované 2 x 10Gb ethernet připojení. 

Instalace a nasazení nového NAS diskového pole proběhla hladce i díky dlouholetým zkušenostem s infrastrukturou zákazníka. 

Po pár měsících pozitivní zkušenosti s diskovým polem se zákazník rozhodl zrealizovat další rozšíření o novou kapacitu se stejným přístupem od stejného výrobce. Ve druhém projektu jsme využili zkušenosti z první instalace a druhé diskové pole s rozšiřujícími policemi disků připojili do stávající infrastruktury. 

Velmi jednoduchým a účelným způsobem jsme vytvořili prostor pro uchovávání dat na další léta . Zákazník má možnost pracovat s větším množstvím dat, rozumně si navrhovat strukturu ukládání a zpracování nahrávek s ohledem na archivaci či případnou obnovu dat. 

Výsledky a přínosy 

efektivní rozšíření úložného prostoru

rychlá dostupnost ukládaných dat

cenově výhodné řešení

rychlá instalace a připravenost úložišť

Profil zákazníka 

Státní vědecká knihovna v Prešově je státní rozpočtovou organizací zřízenou a řízenou Ministerstvem kultury SR. Jako veřejná kulturní, informační, vědecká a vzdělávací instituce v oblasti knihovní, bibliografické, vědecko-výzkumné a vydavatelské činnosti systematicky buduje a zpřístupňuje knihovní fond a poskytuje knihovně-informační služby. Slouží občanům Prešovského regionu, především odborným a vědeckým pracovníkům, pedagogům, studentům, orgánům státní správy a samosprávy a podnikatelské sféře. 

POUŽITÉ TECHNOLOGIE

Synology disková pole
Cisco Nexus technologie