Síťový provoz ve firmách roste raketovým tempem. Radikálně přibývá uživatelů a připojovaných zařízení. Aplikace i služby se přesouvají do cloudu. To vytváří tlak na sítě, které ve své tradiční architektuře narážejí na limity. Softwarově definované sítě představují cestu ke zjednodušení nasazení a správy a k úspoře nákladů na hardware a přenosové linky.
Vznik softwarově definovaných sítí si vynutila digitalizace, která prorostla prakticky do všech oblastí byznysu. Firmy jsou nyní široce otevřeny do okolí a vyžadují úzkou integraci služeb a aplikací vevnitř i směrem ven. Typicky v oblasti využívání software as-a-service (SaaS) nástrojů jako MS Office 365, Azure, Webex, CRM nástrojů a řady dalších. Rovněž zaměstnanci už netráví osm hodin za stolem v kanceláři, ale připojují se z domova nebo jiných míst. Ve stavu, kdy se všichni začnou připojovat do aplikací přes perimetr firmy, může se stát situace neúnosnou.
Tradiční způsob designu sítí naráží na své limity především v možnostech škálovatelnosti. Technologie softwarově definovaných sítí (SDN) představuje zásadní změnu v přístupu k řízení a správě sítí. SDN odděluje vrstvu pro data a pro řízení. V řídící softwarově definované vrstvě pak uplatňujeme veškeré pokyny pro její fungování, bezpečnostní politiky, nastavení uživatelských přístupů nebo aktualizace. Nástrojem, který zajistí distribuci příkazů do celé sítě, je softwarový orchestrátor. V reálu to tedy vypadá tak, že síť fyzicky (hardwarově) budujete ve firmě jen jednou. Veškerou její topologii pak definujete softwarově a toto nastavení můžete průběžně měnit. Tohle pojetí s sebou přináší řadu výhod:
Virtualizace, softwarová definice přináší výhody do všech součástí sítě, do WAN přenosových tras, lokální firemní sítě LAN i do datového centra. A ve všech těchto složkách řeší řadu specifických problémů spojených s klasickými sítěmi.
Klíčovým úkolem dneška je v případě WAN optimalizace chodu stále užívanějších SaaS nástrojů, bez nichž se firemní pracovníci neobejdou. Distribuce dat spojených s těmito programy do poboček či k zaměstnancům na home office může být pro sítě zátěží kapacitně i finančně. V prostředí softwarově definované WAN (SD WAN) může administrátor definovat, která část provozu bude směřovat z pobočky a do pobočky přímo z internetu a která část zůstane vyhrazena firemní síti. Bez ohledu, zda se jedná o pobočku, domácí počítač nebo notebook, nastaví orchestrátor přístupová pravidla až do úrovně všech koncových bodů. A pokud se pravidla mění, aktualizují se, zavádí se nová služba apod., opět se ke všem uživatelům dostane změna najednou prostřednictvím orchestrátoru.
A je tu i finanční výhoda. Síť vidí, jakou aplikaci uživatel užívá, jaké jsou její nároky na kvalitu přenosu, kapacitu či zabezpečení. Na základě předem definovaných pravidel pak orchestrátor určí, která z komunikačních tras se pro přenos dat využije. Tok dat lze efektivně rozdělit mezi internet (například pravidelné aktualizace kancelářských programů) a dražší přenosové MPLS linky, jimž se svěří jen kritické informace.
V rámci softwarově definované LAN (SD LAN) představuje hlavní výhodu možnost centralizovaně řídit přístupová pravidla pro osoby, které se pohybují v různých lokalitách (centrála, pobočka, home office), díky čemuž firma získá jednotná oprávnění pro celou infrastrukturu. Uživatel si nese svoji identitu, která v rámci celé sítě určuje, k jakým informacím a službám má či nemá přístup, bez ohledu na to, z jaké lokality právě přistupuje. Prostřednictvím orchestrátoru lze z jednoho místa tato pravidla měnit a aktualizovat.
Významnou přidanou hodnotou je sběr, ukládání a vyhodnocování telemetrických dat a možnost přistoupit k nim z jednoho místa. Tím společnost získává aktuální i zpětný pohled na datový provoz, včetně efektivnější identifikace a odstraňování technických a provozních problémů. Díky této rozsáhlé funkcionalitě dokážou administrátoři mnohé provozní a bezpečnostní problémy předvídat, a zároveň jim tak předcházet.
V případě softwarově definovaných datových center (SD DC) orchestrátor umožní automatizační konfiguraci jednotlivých komunikačních prvků v prostředí, které může zahrnovat jednu, ale i více lokalit nebo cloud. Orchestrace, automatizace a oddělení komunikačních tras pro data a řízení provozu přináší následující možnosti:
Tyto výhody se uplatní především u firem, které potřebují skloubit bezpečnost dat s vnějšími službami a neustálým vývojem aplikací.
Softwarově definované sítě představují jednu z největších inovací v oblasti IT za poslední dobu. Zjednodušuje a urychluje se správa sítě a uvolňují se tak ruce IT specialistům, kteří se mohou namísto rutinní manuální práce věnovat úlohám s vyšší přidanou hodnotou.
We are in the process of finalizing. If you want to be redirected to our old version of web site, please click here.