Serverovna, do které zatéká, nebo přetížená síť. Jak (ne)má vypadat IT ve zdravotnictví.

IT expert Soitronu: Některé nemocnice samy otevírají dveře hackerům.

MARTIN ČAPRNKA ve spolupráci s redakcí Soitron

O tom, jak by mělo vypadat moderní IT v nemocnici a jak ho vybudovat i s omezeným rozpočtem, jsme si popovídali s IT expertem společnosti Soitron Martinem Čaprnkou.

Řada nemocnic dnes bojuje s nedostatkem lidí nebo rozpadajícími se budovami. Jak jsou na tom IT záležitosti v porovnání s podobnými starostmi?

Velmi podobně. Když vidíte staré, nevyhovující budovy, ve kterých nemocnice často sídlí, bývá v podobném stavu i jejich komunikační infrastruktura. Často to vypadá jako před 20–30 lety. Problémy se jenom látají, personál nemá čas nebo peníze na to, aby provedl celkovou obnovu, kterou by si komunikační infrastruktura zasloužila.

Jak tedy vypadá IT infrastruktura v typické slovenské nemocnici?

Viděl jsem jich několik. Některé byly v dost žalostném stavu. Zažil jsem, že kotelna vypadala líp než místnost, kde byly umístěná datová a telekomunikační zařízení. Stěny byly pokryté plísní a do místnosti zatékalo, takže bezvýpadkovost tam nešlo zaručit. Často bývají poddimenzované rozvody, ať už elektrické nebo datové. Byl jsem v jedné nemocnici, kde by případné umístění dalšího bezdrátového přístupového bodu vyžadovalo rozsekání půlky budovy.

Představme si, že jsem ředitel a rozhoduji se, na co dám peníze. Jaký přínos má investice do IT infrastruktury například v porovnání se školením lidí, rekonstrukcí prostor a podobně?

Na to se můžeme dívat z různých pohledů. V první řadě musím vědět, co mám zajistit pro pacienty a lékaře – mám třeba přenosný rentgen a chci hotový snímek někam poslat nebo potřebuji evidovat pacienty, ukládat informace a podobně. To jsou služby, které chtějí nemocnice poskytovat.

Druhou rovinou je udržení zařízení v chodu. Na to je nutné brát ohledy, už když infrastrukturu stavím. Pokud dojde k nějakému výpadku, musím být schopný udržet v provozu aspoň kritické systémy, jejichž funkčnost může být závislá na infrastruktuře – například monitorování pacientů.

No a nakonec je tady bezpečnost. Kybernetické útoky se nevyhýbají ani nemocnicím. Síť by proto měla být od základu vybudovaná tak, aby byla bezpečná. Tato problematika je samozřejmě komplexnější a bezpečnost se nemá řešit jen na téhle „vrstvě“. Čím víc se ale v tomto směru zanedbá, tím jednodušší bude útok – komunikační infrastruktura je totiž základem pro všechny ostatní systémy.

Už dnes mají některé nemocnice WiFi. Jsou data pacientů v bezpečí?

Některé nemocnice jsou v tom napřed, mají nasazenou segmentaci a používají zabezpečené samostatné sítě – tu, do které se může návštěva nebo pacient připojit a tu, do které se běžný člověk nedostane, aby byla citlivá data chráněná. 

Někde je to samozřejmě naopak. Řada středisek používá zařízení, která běžně koupíte v supermarketech. Taková bych si já nedal ani domů. Záplaty se na ně buď nevydávají, nebo se vydávají až po roce. Tím se otevírají příležitosti pro potenciální útočníky. Nemluvě o tom, že pokud je WiFi navržená a nainstalovaná neodborně, vůbec neslouží svému účelu. Proto se často stává, že i když je v nemocnici WiFi, nedá se k ní připojit, protože ji nikdo nepřizpůsobil pro velký počet uživatelů.

Můžou na WiFi fungovat i lékařské přístroje?

Jistější je připojit je kabelem. Ale zařízení, která například nemonitorují pacienty, určitě můžou běžet i na bezdrátové síti. Třeba ta, která pomáhají při obslužných pracích, jako je automatický podavač léků. Ten díky připojení k WiFi sleduje, jaké léky pacient bere a sám mu je nachystá. I kdyby takový systém vypadl, nebude to kritické. Personálu ale urychluje práci.

Typickým příkladem využití WiFi může být lokalizování přenosných přístrojů, jako jsou rentgeny, sonografy a podobně. Personálu to umožňuje rychle zjistit, kde se jaký přístroj nachází a jak ho co nejrychleji dostat tam, kde je potřeba. A to ušetří další čas.

S jakými nejčastějšími IT problémy se setkáváte?

Poddimenzování sítě nebo přenosové kapacity, tedy případy, kdy nové zařízení ani nebylo kam připojit. Druhým velkým problémem je bezpečnost, o které jsme už mluvili. Při budování systémů často chybí kontinuita – jakmile odejde vedoucí IT, nikdo neví, jak jsou věci postavené. Častým problémem bývá i chybějící zdvojování – u kritických prvků, na kterých je závislá veškerá komunikace, nejsou instalované dva zdroje nebo nejsou vybudované dvě fyzické cesty, takže v případě výpadku všechno spadne.

Dokáže svoji IT infrastrukturu zásadně vylepšit i nemocnice s omezeným rozpočtem?

Ve státních nemocnicích je to asi těžké, ale v soukromých se s tím počítá. Samy se chtějí odlišit od toho, jak to tady roky fungovalo a postavit nemocnici moderně. IT infrastruktura se dá vybudovat za rozumné peníze. Vidíme to hlavně na soukromých nemocnicích, se kterými jsme spolupracovali.

Kdybych byl ředitel, který o to má zájem, čím bych měl začít?

Auditem. Nejdřív je potřeba podívat se na budovu a zjistit, jestli mám vhodné prostory. Pak se řeší, co vlastně nemocnice poskytuje – jak mám rozdělená jednotlivá oddělení, jak spolu mají komunikovat, jaké služby pacientům nemocnice zajišťuje a kde do toho všeho vstupuje datová komunikace. Po zmapování celé nemocnice následuje plán budování infrastruktury od nuly až po konečný stav a potom ji už můžu začít stavět jako kostky.

Dá se to dělat i po částech?

Určitě ano a většinou to tak opravdu je. Ideální je mít to celé naráz, ale obvykle si nemocnice určí, které části jsou kritické. Těmi se potom začíná. Někdy jsou to investice i na 5 let, ale pokud se nemocnice chce někam dostat, musí odněkud začít. Koneckonců, když už jednou pořádně vyřešíte nevyhovující prostory nebo strukturovanou kabeláž, budou fungovat hned, ale zároveň budete mít připravenou půdu i do budoucna.

Kde na Slovensku najdeme příklad nemocnice s dobrou IT infrastrukturou?

Velmi dobrým příkladem jsou nové soukromé nemocnice. Protože jsou nabité technologiemi, museli jsme v nich vybudovat mimořádně stabilní a bezpečné sítě jako třeba v nemocnici nové generace v Michalovcích.

Dobré příklady ale najdeme i u některých státních nemocnic, kde se investovalo víc. Prošly rekonstrukcemi a někde vyrostla i kompletně nová oddělení, která vypadají jako ze seriálu Dr. House. A velmi rád říkám, že se to děje po celém Slovensku.

Martin Čaprnka

Network Presales Team Leader

martin.caprnka@soitron.com

Související články